середа, 30 вересня 2020 р.

ЕКСКУРСІЯ ДО ДЕНДРОЛОГІЧНОГО ПАРКУ СЕЛА НЕЧВОЛОДІВКА

 


Увесь світ знає, що кращим художником, скульптором і архітектором є природа. Вона створює неймовірної краси ландшафти, фігури, форми і кольори.

Людина-митець може створити такі природні зони. Вони стоять як острівці гармонії і спокою, як куточки земного раю, куди хочеться повертатися кожного разу, щоб набратися душевного спокою. Дендрологічні парки України – це зони культивування різних видів рослин, часто рідкісних і екзотичних, поряд з якими створюються красиві декоративні споруди, скульптури, штучні водойми, іноді навіть імітуються шедеври світової архітектури. Нате, перед нами з’явилися такі парки, уходять десятиліття важкої праці, бажання, а головне – сюди вкладена величезна любов до природи і художній ентузіазм садівників, лісників, скульпторів і просто людей, яким не байдужа природа рідного краю.

 У нашій країні є багато дендрологічних парків. Деякі з них мають 200-річну історію і відносяться до найстаріших в Європі, інші – засновані в останні десятиліття і лише доповнюються і розвиваються, але більшість з них вимагають більшої уваги до себе, чим мають зараз. Відновлення, реконструкції, або просто дбайливого відношення людей чекають десятки заповідних парків, краса яких часто так безглуздо експлуатується нами.

Учні Комунального закладу «Куп’янська спеціальна школа» Харківської обласної ради разом з заступником директора з навчально-виховної роботи Тімко М.М., учителем трудового навчання Вербицькою Т.Г. та учителем географії Мезиненко Н.В. здійснили подорож до єдиного дендрологічного парку у Куп’янському районі. Найважливішою прикметою села Нечволодівка є дендропарк. Закладений він весною 1976 року. Ініціатором створення дендропарку був головний інженер з меліорації Харківського облвиконкому Луценко Геннадій Олександрович.   

         Багато старань і праці до створення дендропарку доклали тодішній голова Нечволодівської сільради Козир Леонід Данилович та голова місцевого колгоспу „Червоний Жовтень” Сірий Петро Іванович. У парку посаджено 30 видів порід дерев та чагарників. Для закладання його обрано ландшафтний (англійський) стиль. 23 січня 2003 року рішенням У сесії Нечволодівської сільської ради ХХІУ скликання дендропарку присвоєно ім’я ініціатора його створення Луценка Г.О.

         Учнями нашого закладу був досліджений стан  Нечволодівського дендропарку. Це – улюблене місце відпочинку не лише жителів села, а й району. Улітку тут відбуваються різні культурно-масові заходи. Хоч і рідко, а дендропарк відвідують різні екскурсії. На сьогодні в дендропарку налічується близько 30 видів рослин. Стан рослин різний. Більшість рослин у віці 40 років. Присутні різні види липи, берези. Широко представлені хвойні породи. Майже всі види сосен є світлолюбними і маловимогливими до ґрунтів: сосна звичайна, сосна кримська, сосна Станкевича та сосна Соснівська. Також у дендропарку є багато дерев ялини, варіації ялини європейської. Збереглося одне дерево модрини, яке для нашого регіону  досить рідкий представник. Найчастіше сосни трапляються тут у деревно-чагарникових масивах з участю листяних дерев і чагарників, рідше – у групових і солітерних посадках. Чагарникові представлені  свидиною білою, акацією жовтою, ліщиною. Також учнями були досліджені різновиди кленів та дубів. Зокрема клен гостролистий та дуб бореальний.

Дендропарк, як гордість Нечволодівки, знайшов своє відображення у символіці села. На гербі та прапорі зображені на золотому полі зелені фігури гілок сосни й берези, що мовою геральдики символізують узагальнений склад окремо хвойних і окремо листяних порід дендропарку. Сподіваємось, що стан дендропарку покращиться і він, дійсно, буде окрасою не тільки села, а й Куп’янського району.

 

Немає коментарів:

Дописати коментар