неділя, 11 листопада 2018 р.

Звіт про одноденну турисько-краєзнавчу експедицію до Ботанічного заказника «Куп’янський»


Звіт про одноденну турисько-краєзнавчу експедицію до Ботанічного заказника «Куп’янський» у рамках навчально-освітнього загально-шкільного проекту «Первоцвіти Куп’янщини» для учнів КЗ «Куп’янський спеціальний навчально-виховний комплекс» Харківської обласної ради.

 
Первоцвіти – дивовижні рослини, які пристосувались цвісти тоді, коли в лісі на деревах ще нема листя, і кожен теплий сонячний промінчик доходить до самої землі. Підсніжник складчастий, підсніжник звичайний (білосніжний), сон-трава, шафран сітчастий, цибуля ведмежа, вовчі ягоди пахучі, тюльпан дібровний, проліски дволиста та сибірська, ряст Маршала, ряст порожнистий та ущільнений, горицвіт весняний, півонія тонколиста, конвалія – це не повний перелік первоцвітів, що зустрічаються в Харківській області. Всі ці рослини знаходяться на межі зникнення,  більшість з них занесена до Червоної книги України.
7 травня 2018 року учні нашого закладу освіти  під керівництвом заступника директора з навчально-виховної роботи Тімко Марини Миколаївни, вчителя географії Мезиненко Ніни Василівни та вчителя трудового навчання Вербицької Тетяни Геннадіївни взяли  участь у турисько-краєзнавчий експедиції до ботанічного заказника «Куп’янський»  з метою ознайомлення учнів з природними об’єктами України, зокрема, станом популяції рідкісних первоцвітів (півонії тонколистої), виховання любові до рідної природи, розширення світогляду та пропаганди здорового способу життя, закріплення навичок орієнтування на місцевості. 
Ботанічний заказник «Куп’янський», загальною площею 57,0 га., створений рішенням виконавчого комітету обласної ради народних депутатів від 03.12.1984 року № 562. Він  знаходиться у Куп’янському районі, (Ягідненська сільська рада урочище ТОВ СП „Ягідне”) і входить до складу природно-заповідного фонду України,  охороняється як національне надбання і є складовою частиною світової системи природних територій та об’єктів, що перебувають під особливою охороною. Заказник оголошений з метою збереження у природному стані типової ділянки для Харківської області справжніх типчаково-ковилових степів.
Завданнями заказника є:
         - збереження у природному стані місця, де ростуть рослини, занесені до Європейського Червоного списку, Червоної книги України та цінні лікарські рослини;
         - підтримка загального екологічного балансу та забезпечення фонового моніторингу навколишнього природного середовища;
         - проведення науково дослідної та навчально-виховної роботи на основі угод, укладених із Ягідненською  сільської радою за погодженням з державним правлінням екології та природних ресурсів в Харківській області.
Під час турисько-краєзнавчої експедиції було виявлено, що в цілому, рослинний покрив заказника «Куп'янський» характеризується значним флористичним та фітоценотичним різноманіттям. Відмічена наявність раритетних видів та угруповань.  У рослинно­му покриві дослідженого заказника виявлено ценози рідкісних та зникаючих рослинних угруповань, занесе­них до Зеленої книги України (1987). Перш за все, це угруповання формації Paeonieta tenuifoliae. Цей вид тут має значну рясність, його популяція в гарному стані, переважна більшість особин квітують, утворюю­чи барвисті плями. 
Але учасників експедиції бентежить стан заказника, візуальне зменшенням його території, ставлення фермерських господарств та сільської ради до проблеми охоронних територій (знаки, що регламентують територію заказника відсутні, технічне використання земель проводиться впритул до заказника, а в деяких місцях заходить на його територію, використовуються добрива, які попадають на охороні грунти, що призводить до зміни ботанічного різномаіття). Актуальною проблемою заказника «Куп’янський» є випалювання трав’янистого покриву, що є причиною збільшення популяції дерези, яка має агресивно-домінантну характеристику. Збільшення популяції цієї рослини веде до повного зникнення типової степової рослинності. На жаль, сільська рада не приділяє уваги цьому питанню.
Загальновідомо, що степи були основним еколого-етнічним середовищем для формування і становлення українського етносу з часів появи тваринництва і землеробства у трипільців. На степових просторах відбувався розвиток культури, побуту і світогляду наших предків (скіфів, печенігів, половців, праслов’ян та інших народів), котрі населяли ці території, обожнювали природу степу, оспівували її у піснях, думах та легендах. Завдяки степовій рослинності утворилися наші чорноземи — один із найбагатших типів наявних у природі ґрунтів.
Але зараз степ як екосистема в Україні опинився під загрозою зникнення. Не зважаючи на певний відсоток заповідності, держава щодня втрачає степ як основний елемент ландшафту та генофонд унікальної флори та фауни. Ми це бачимо на прикладі стану заказника «Куп’янський». Тому розширення мережі природно-заповідних територій степового регіону Харківщини, вважаємо, першочерговою задачею для екологів, туристів та небайдужих людей.Немає коментарів:

Дописати коментар